Malaria wywoływana jest przez jednokomórkowe pierwotniaki z rodzaju Plasmodium. Jednym z nich jest zarodziec sierpowaty, który należy do najbardziej rozpowszechnionych oraz najgroźniejszych pierwotniaków. Może on doprowadzić do mózgowej postaci malarii, która najczęściej kończy się zgonem.

W celu zapobieżenia malarii stosuje się chemioprofilaktykę, która polega na przyjmowaniu leków przeciwzimniczych, tj. przeciwmalarycznych. Leki te przyjmuje się 1-2 tygodni przed wyjazdem oraz 4 tygodnie po powrocie.

Zdarzają się jednak niepowodzenia w profilaktyce przeciwzimniczej. Ich przyczyną może być np. niewłaściwy preparat, który zastosowano, lub też zbyt krótki czas przed wyjazdem, w którym zastosowano konkretny lek. Inną przyczyną może być nieodpowiednia dawka lub też zakup leku na miejscu, który okazał się być lekiem zanieczyszczonym czy przeterminowanym.

W przeciwdziałaniu malarii wykorzystuje się również mechanoprofilaktykę, tj. np. moskitiery, repelenty (tj. środki odstraszające owady), czy pestycydy.

www.wczasy-dla-seniora.pl

 

Dodaj komentarz